“אל תגשו למכרזים במחירים גבוהים

“אל תגשו למכרזים במחירים גבוהים”

כך הזהיו שר הבינוי והשיכון את ראשי חברות הבנייה בכנס ״מועזון המאה״ מבית ״נדל״ן היום״. רנית נחום – הלוי מסכמת את המפגש השלישי של בכירי הענף

לכאורה נראה שהקבלנים מרוויחים מהשתוללות המחירים. בפועל, חברות הנדל״ן חוששות מהמשך עליית מחירי הדיור.

כך הבהירו כ-ולם – כל בעלי ומנכ״לי החברות, במפגש השלישי של ״מועדון המאה״ מבית ״נדל״ן היום״, המרכז תחת קורת גג אחת כ־100 מחברות הנדל״ן המובילות במשק. אירועי המועדון נערכים בחסות הקרן לעי­דוד ופיתוח ענף הבניה, קרן יסודות ופז כל­כלה והנדסה.

בימים בהם מכרזי רשות מקרקעי ישראל נסגרים ברמות שיא, כאשר קרקע ליחידת דיור בלוד נמכרת במיליון שקל, ומכרז ברמת השרון לדיור בהשכרה נסגר לפי 2.3 מיליון שקל לקרקע ליחידת דיור ־ גם חב­רות הנדל״ן מתחילות לדאוג, ובצדק.

במפגש בין ראשי חברות הבנייה הגדולות במשק נש­מעה קריאה לממשלה לרסן את השוק ולשנות את שיטת הזכייה במכרזי רשות מקרקעי ישראל. נציגי הממשלה, מצידם, העבירו את האחריות לחברות הנדל״ן וקראו בח­זרה: ״רסנו את עצמכם״.

השר אלקין יצא בהצהרה חריגה וקרא לחברות: ״אל תגשו למכרזי רמ״י ברמות מחיר כאלו. צריך לחשוב

פעמיים לפני שניגשים למכרזים, בעיקר מכרזי מחיר מטרה״.

השר הדגיש עוד: ״שיא השיווקים ב-2021 יגיע ל־85 אלף יחידות דיור, והתוכניות למספר דומה ב־2022, כמו גם תחילת פרויקט מחיר מטרה, יובילו לכך שלא כל מחיר לקרקע הוא כדאי ורלוונטי. אני מבקש מהקבלנים לחשוב פעמיים לפני שהם כותבים מספר במכרזי הקרקע״.

דברים דומים אמר גם מנכ״ל רשות מק­רקעי ישראל ינקי קוינט, כשנשאל לעניין עליית המחירים. ״מי שצריך לישון טוב בלילה אלה הקבלנים, שכן אחרת הם לא יקבלו מימון. בדקנו את עצמנו בנושא״,

המשיך ואמר, ״ומצאנו שאין בכך ערך, זה לא ישפיע על המחירים. בסופו של דבר מדובר במשאב ציבורי. רמ״י לא מקבלת אחוז מזה. הכסף המתקבל מהמכרזים משמש לתשתיות נוספות והולך לכיסוי גירעון, יעד חשוב של ישראל״.

המפגש המיוחד התקיים בבית ציוני אמריקה בתל אביב, ולצד אלקין וקוינט נכח בו גם מנכ״ל משרד הבינוי והשיכון אביעד פרידמן. זה היה המפגש השלישי בסדרה, שמתקיים כשיח פתוח בין הגורמים השונים בענף.

אירוע דומה התקיים לפני כחודשיים בהשתתפות

חשר אלקין: ״לא כל מחיר לקרקע הוא כדאי ורלוונטי. יש לחשוב פעמיים לפני שכותבים מספר במכרז״

השר זאב אלקין:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.